A REFORMÁTUS EGYHÁZRÓL


LETÖLTÉS:  

  EGY NYUGALMAZOTT TISZTELETES INTELMEI

"Boldogok a békességre igyekezők" (Mt.5:9.)

    Sokan kérdezték már tőlem, mint aki Bercel helytörténetével foglalkozott, hogy áruljam már el, hogy ki és mikor, milyen indíttatásból íratta fel a református szószék fölé, Jézus boldogmondásai közül a békességgel kapcsolatosat?

Egy kicsit próbáltam utánajárni a kérdésnek. De ígérem (már) csak egy kicsit.


Engedjék meg, hogy néhány gondolatot ejtsek erről az idézetről, hiszen úgy gondolom, hogy a háború és a vele járó pusztítás is a békesség hiányára, vagyis a békétlenségre vezethető vissza. Ez mostanában különösen igaz a templom felrobbantásának évfordulójára gondolva.

A fenti idézet 1974-től olvasható a református templom ómega alakú szószéke feletti falon. Akkor a festés alkalmával nem véletlenül került ez a Jézusi mondás arra a helyre, ami az istentiszteleten mindenki számára látható. Hajdu Sándor tiszteletes úr, egy számára békétlen időben egy olyan tanításnak szánta, ami minden istentiszteleten látható, s tudatosul az emberben, anélkül hogy a lelkész minden alkalommal felolvasná.

Hajdu tiszteletes életének mozgató rugója, a berceli hívek között is a krisztusi szeretet volt, a békétlenséget ő sem szerette. Erről a már nyugalmazott lelkész, így ír levelezéseiben:

    "...Nem felejtettem el a gyülekezet tagjait. Az embereket szeretni kell, erről próbáltam ottlétem idején bizonyságot tenni, csak sok emberben volt gőgösség, büszkeség gyűlölködés, de én mégis csak a szeretetet hirdettem, a krisztusi szeretetet."



1. kép 

A fiatal Hajdu tiszteletes a geszterédi konfírmandusok körében

Geszteréd, 1965.




Magáról a templomi feriratről, azaz az idézetről pedig így fogalmaz a szeretett lelkipásztor:

    "Fő a: BÉKESSÉG, -nem hiába írattam fel annak idején a szószék feletti falra."


2. kép

Hajdu Sándor lelkész, életének legkedvesebb szószékén

Tiszabercel, 1983.



A lelkész életéről, a berceli éveiről, külön érdemes lenne a hozzáértőknek és hozzáférőknek egy kis megemlékezést tartani szóban vagy írásban. Bíztatom erre itt és most a berceli fiatalokat.
E sorok írójának bőven van forrás a lelkésszel folytatott levelezésekből , de úgy gondolom , hogy ez (is) már túlmutat a honlap célkitűzésein, meg aztán én is úgy vallom idézőjel nélkül is, hogy boldogok a békességre igyekezők.


3. kép

Levélrészlet Hajdu Sándor kézírásával

Dunaújváros (1997)



Natkó Zoltán 

2020. 11.12.


Forrás:

Hajdu Sándor levelezései a szerzővel és családjával. (1996-97-es évekből)
Geszterédi Forrás VII. évfolyam 9.szám

Soli Deo Gloria!