Régen a faluban vagy a határban dolgozó emberek számára a pontos idő jelzésére két biztos támpont szolgált. Az egyik a ritkán felcsendülő, de messze hallható harangszó, a másik pedig az elsuhanó kisvonat dudálása, hangos zakatolása volt. Bár a berceli ember zsebében nem fityegett óra, viszont az idő tekintetében mindig jól informált volt.
Manapság
sajnos a harangszó egyre többször
csendül fel Bercelen, viszont a kisvonat
zakatolását talán
örökre száműzték
életünkből. Pedig hozzánk,
szívünkhöz nőtt. Vele nőttünk
fel, vele együtt öregedtünk. S ha keveset is
utaztunk a fapados kocsikban, nehezen tudtuk volna
elképzelni életünket
nélküle. Jelenléte
életünk részévé
vált. Kinek jobban, kinek kevésbé.
De sokszor megcsodáltuk a hosszú
szerelvényeket húzó, néha
erőlködő mozdonyokat, ahogy átszelték a
községet. De sokszor megcsodáltuk az
állomásfőnök tekintélyt
parancsoló alakját, ahogyan zöld
tárcsáját felemelve,
sípját megfújva indulásra
utasította, életre keltette ezeket a hatalmas
több tonnás vasszerkezeteket. De sokszor
körbeültük dideregve téli
reggeleken, a szénnel megrakott
vaskályhákat, amelyekkel a kocsikat
fűtötték. Életre
szóló barátságok, s
szerelmek is köttettek a szénpor
„illatú” hosszú
utazások alkalmával.
Hogyan kezdődött a születése,
miként alakult a sorsa, miért szűnt meg? E
rövid tanulmány ezekre a
kérdésekre keresi a választ.
Már az 1880-as években felmerült a rétközi emberekben egy gazdasági vasút létrehozásának gondolata. Ezzel egyrészt birtokaikat szerették volna az akkortájt egyik legolcsóbb módon összekapcsolni, másrészt pedig rájöttek arra, hogy egy közvetlen vasúti kapcsolat Nyíregyházával gazdasági fellendülést hozhatna uradalmaik számára. A valódi tervezés és cselekvés viszont tíz, tizenhét évre háttérbe szorult.
1897-ben
új lendületet kaptak a gazdák. A
megkért előmunkálati engedélyben
már szerepel a fő nyomvonal Dombrád
felé, egy leágazás Gáva
felé, illetve egyéb más műszaki
paraméterek is helyet kapnak benne. Itt
történik először utalás arra,
hogy a személy- és
teherszállítás, gőz- és
villamos vontatás keskenynyomközű
vágányon történne.
1902-ben a nyomvonal részletes
megtervezésével Nyíregyháza
akkori polgármestere, Szesztay László
mérnököt bízta meg, ezzel
felgyorsultak az események. A terv szerint a nyomvonal
átszeli Nyíregyházát,
érinti a városközpontot, a
Sóstói-erdőben vasbetonhídon
keresztezve a Nyíregyháza-Záhony
vasútvonalat éri el
Sóstó-fürdőt. A tervek
körülbelül másfél
év alatt készültek el. Ennek
láttán már a legtöbb
érintett település
elöljárósága megszavazta az
induláshoz szükséges anyagi
támogatást.
A pálya építése 1905 tavaszán kezdődött el. Még az év októberében megalakult a Nyíregyházavidéki Kisvasutak Részvénytársaság. A több mint ötven kilométer hosszú dombrádi fővonalat 1905. december 20-án adták át, s másnap megindult a menetrend szerinti teherszállítás Nyíregyháza és Dombrád között.
A személyforgalom csak a következő évben, 1906. március 24-én indult meg ezen a szakaszon.
A különböző hosszúságú leágazások közül a legfontosabb 1911. augusztus 6-án nyílt meg, a Herminatanya-Balsa közötti 15 km hosszúságú szárnyvonal, amely településünket is érinti. Ezen már az átadás napján is jártak személyvonatok. A Nyíregyháza belterületén haladó Sóstóig tartó nyolc kilométeres szakaszt 1911-ben villamosították, így a helyi közlekedést villamos motorkocsikkal oldották meg.
Jelentős esemény volt a kisvasút életében 1930 októberében a Tisza-híd megnyitása Balsa és Kenézlő között. Ekkor kapcsolták össze a vonalat a Bodrogközi Gazdasági Vasúttal és a Hegyközi Kisvasúttal. Ezzel a kapcsolattal létrejött egy 180 km hosszú, összefüggő vasúthálózat. A mai megyeszékhelyről közvetlenül lehetett utazni Sárospatakra és Sátoraljaújhelybe. Elkészült a Szabolcs, a Zemplén, majd pedig a Tass gyorsmotorkocsi. A motorkocsival elért menetrend szerinti 60 km/h sebesség ma is rekord a keskenynyomközű vasút hazai történetében.
1. kép
A kész balsai Tisza-híd
A nagyon hasznosan üzemelő vasút fejlődését derékba törte a II. világháború, a járművek egy része Németországba került, ahonnan csak több évi kalandozás után tértek vissza, illetve a 14 éves balsai híd felrobbantásával megszűnt a kapcsolat a Bodrog-közzel. Ugyan a híd üzemeltetői kérték a mielőbbi újjáépítést, a vonalbővítést (Balsa-Rakamaz, Dombrád-Kisvárda), de ezek a mai napig nem történtek meg, holott 1965-ben engedély született a híd felépítésére.
A kisvasút személyszállítást biztosító járműállománya az 1950-es évek végéről és az 1960-as évek elejéről származik. Természetesen kezdetben gőzmozdonyok vontattak, majd ezeket dízel üzeműre cserélték, melyek már nagyobb teherbírásúak voltak, 20-22 tehervagont is el tudtak vontatni, amire ekkortájt nagy szükség volt. A tiszaberceli téglagyárba szintén vasúton került szállításra a fűrészpor, rönkfa, szénpor, tőzeg, tégla (erről bővebben a következő részben lesz szó).
2. kép
Az Mk-45-ös mozdony
A járműállomány jelentősebb korszerűsítést soha nem kapott, így az Mk48-as, korábban Mk45-ös mozdonyok folyamatosan kiöregedtek, vagy más kisvasútra csoportosították őket. A személykocsik fapados, négytengelyes, széntüzelésű kályhával fűtött Bax sorozatúak voltak, egy részük az idő múlásával szintén életveszélyessé vált.
3. kép
A selejetsor az átrakóban
A kisvasút történetében az államosítás után nehéz idők jöttek. Fejlesztés vagy megszűntetés. A határozott döntés helyett hagyták elenyészni, állagában teljesen leromlani. Bár elkerülte a 60-as évek nagy vonalbezárásait, de 1969-ben a Nyíregyházát átszelő szakaszt a városon kívül helyezték, s megszűntették a villamos közlekedést.
1976-ban és 1980-ban előbb a hegyközi, majd a bodrogközi szakaszon állt le a vonatközlekedés, amely kisvasutunkra is rányomta bélyegét. 1995-ben felszámolták a teherszállítást, később vonatszám csökkenést írtak elő, s a pálya állapota miatt is több szakaszon lassújeleket alkalmaztak, a menetrendet leegyszerűsítették, megállók szűntek meg. Érdekes viszont, hogy az utasok számának csökkenése viszont ezen állapotok miatt sem lett kritikus mértékű. Mégis szinte teljesen tönkrement.
4. kép
A kisvasút lapjának első száma (az újság a cikk végén letölthető)
A vasút múltjának nagyra becsült ápolója Dombrád község, ahol vasúttörténeti park és kiállítás látható a kisvasút mindennapjaiból. A vonalbezárások előtt Solymosi László, aki a település megbízásából nyugdíjasként intézte a vasúti ügyeket, eltökélt volt: „Amit mi megtehetünk a kisvasút védelmében, megtesszük – mondta. A képviselő-testület úgy döntött, ha fel is számolják a közlekedést, mi a Dombrád és Újdombrád közötti pályaszakaszon fenntartjuk majd. Megmentjük unokáinknak a nagyapáink művét.”
Példaértékű összefogás ez, én úgy gondolom, bár a vonalat nekik sem sikerült megmenteni.
A kisvasúti közlekedés 2009. december 13-án leállt, vagy, ahogy a MÁV-nál mondják: „szünetel”. A mozdonyok az átrakóban pihennek, a váltó pihen, a vasúti kocsikat pedig a rozsda marja. Hiába húzták meg a vészharangot időben, a rétközi települések nagy részének valódi lokálpatrióta polgármesterei. Az idő megoldotta a kisvasút gondjait. Nekünk pedig – hiszem, hogy csak egyelőre- nem maradt más, mint az oly gyakran felcsendülő harangszó.
Szerző:
Natkó Zoltán (2013)
A cikk megjelen a Berczeli Napló 2013. évi, Júniusi számában.
A SÍNFO
kisvasút lapja letölthető itt.
LETÖLTÉS:
Forrás: