A KATOLIKUS EGYHÁZRÓL

    

JANCSÓ ISTVÁN PLÉBÁNOS KÉPHAGYATÉKA

Mint köztudott, Jancsó István plébános falunk katolikus lelkésze volt 1936-1944-ig. A háború időszakában sajnos elmenekült a településről, és a hívek már nem fogadták vissza plébániájára.

Néhány évvel ezelőtt egy nyíregyházi hadtörténet-kutató jóvoltából napvilágra került egy hagyaték, melyben a családi fényképei mellett a berceli éveket is bemutató fotók is szerepeltek. Ezeket a képeket visszarepítik az olvasót a harmincas évek falusi életébe. A fotók a folyamatosan megújuló KÉPEK mappában találhatóak.

Tovább >>>

2022.02.10

 


    


    

FERIKÉM, GYERE, MERT ELKERGET A FALU!

Amikor Varga Béla atya 1964. november 11-én a Jászságból, egy személyes holmikkal megrakott teherautóval ide a rétközi Tiszabercelre érkezett, hogy elfoglalja új szolgálati helyét, még nem is sejtette, hogy következő esztendőben a berceli templom átépítése során nagy konfliktusokkal teli feladatok elé állítja a teremtő Isten.

(Török Ferenc templomépítő mérnök Tiszabercelen)

Tovább >>>

2021.09.24


    


    

CSÁK KÁLMÁN PLÉBÁNOS ÉS AZ ÁLLAMOSÍTÁS

"...Tudom, hogy az államosítást nem tudjuk megakadályozni, mégis jól esik az, hogy a nép hitet tett hitvallásos iskoláink mellett. Ha mégis megtörténik hitvallásos iskoláink államosítása, az népünk akarata ellenére fog megtörténni..."

"...Úgy látszik forrongástól tartott az államhatalom, mert a rendőrség..."

Rövidesen >>>

2021.09.15


    


    

AZ ÖSSZEFOGÁS SZÉP PÉLDÁJA

Az összefogás szép példáját mutatja be a következő tudósítás.


1930-ban járunk. Bercelen új iskola épül. Az épület, amelyet mi csak Munkácsi-féle lakásnak nevezünk, óriási összefogással egy év alatt épül fel, hogy második otthona legyen a felnövekvő kisdiák seregnek.

Tovább >>>

2018.02.10


    


    

EGY "MINISZTERELNÖK TEMPLOMUNKBAN"

A múlt század harmincas éveinek elején, egy nevezetes de mindeközben szomorú eseményre községünkbe látogatott Kállay Miklós korábbi államtitkár, országgyűlési képviselő, későbbi miniszterelnök.

E nevezetes eseményről olvashatjuk a korabeli krónikás tudósítását.

Tovább >>>

2017.11.30


    


    

AZ OLASZ-CSALÁD ŐSI FÉSZKE

Ha valaki manapság belép a Fő utcán álló katolikus plébánia épületébe, el sem tudja képzelni, hogy eme ősi falak között a múlt század elején milyen élet volt.

Volt idő, hogy helyben lakó lelkészek nyugalmas lakhelye volt az Olasz-család ősi fészke, volt idő, hogy az épület padlásáról a terményt is leseperték, sőt gépfegyver nézett farkasszemet az ősi falakkal. Csavarjuk vissza a történelem kerekét a harmincas évekre, és nézzünk körül kívül s belül.

Tovább >>>

2017.11.16


    


    

MESÉL A MÚLT - SZÁZ ÉVE TÖRTÉNT

1912. december 21-én tanácskozásra gyűlt össze az iskolaszék, azzal a céllal, hogy elhatározzák az új templom építését.

Az iskolaszéki jegyzőkönyv korabeli tudósítása szerint a gyűlést Dr. Csepela Lajos vencsellői plébános esperes vezette. Jegyzőköny-vezető Bajzák József kántor-tanító volt.
A megjelent tagok egyhangúlag...

Tovább >>>


    


    

EGYHÁZI EMLÉKEINK NYOMÁBAN

Nevezetes esemény helyszíne volt 2007. augusztus utolsó vasárnapján a templombúcsú alkalmával, a római katolikus plébánia épülete.

A századokat megélt kúria levéltári szobájában Sári András plébános megnyitotta az egyházközség közel 700 éves történetét bemutató egyháztörténeti kiállítást.

Tovább >>>


    


    

A KILENCVEN ÉVES TEMPLOM

Az alábbi tanulmány a római katolikus templom felszentelésének 90. évfordulójára íródott.

A rövid tanulmányban néhány ritka kép is látható a templommal kapcsolatosan. Szakirodalom jegyzéket mellőzzük.

Tovább >>>